Wprowadzenie i cel
Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Część praktyczna, jako zależna od pory roku i warunków panujących w przyrodzie, jest zróżnicowana pod względem prezentowanych metod, jak i czasu trwania: od jednego do kilku dni. Odbywa się w trudnych warunkach terenowych, gdzie pod okiem Wykładowcy Uczestnik poznaje techniki fotografowania właściwe dla panujących warunków siedliskowych.
Dla kogo?
Osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką.
Wymagania sprzętowe:
- lustrzanka,
- obiektyw o ogniskowej min. 300 mm,
- a jako sprzęt dodatkowy warto zabrać: statyw, latarkę czołówkę, ocieplane kalosze (polecamy model Grenlander 862 EVA) i rękawice.
Praktyka
2-3-godzinne sesje o świcie i zmierzchu. Podczas tych zajęć wykorzystywane są dwie metody fotografowania. Zasadniczą jest zasiadka, w wygodnej pozycji siedzącej, wewnątrz specjalnie skonstruowanej dużej, czteroosobowej czatowni pływającej. W czasie fotografowania jest ona przycumowana do wielkopowierzchniowej pływającej wyspy. Jej konstrukcja zapewnia ptakom bezpieczeństwo stąd niespotykane zagęszczenia ornitofauny. Zachodzą tu niezwykle interesujące zjawiska przyrodnicze: tańce godowe, karmienia zalotne, karmienia podlotów, nauka polowania, interakcje wewnątrz-, jak i międzygatunkowe itp. Na sesję należy zabrać statyw i głowicę video (głowice kulowe nie nadają się do pracy z teleobiektywami). Warto zabrać wężyk spustowy, lornetkę, atlas ptaków.
Zasiadka w pozycji leżącej. Miejscem fotografowania jest obfitujący w potencjalnie atrakcyjne kadry fragment nabrzeża.
Fotograf w tym czasie będzie ubrany w skafander do nurkowania (zapewnia prowadzący), który pozwoli dotrzeć w atrakcyjne miejsca na pograniczu wody i lądu oraz - w zapewniający kamuflaż - strój snajpera (zapewnia prowadzący) Podczas tej sesji sprzęt zamocowany jest na groundpadzie z głowicą video (zapewnia prowadzący).
Przygotuj się
Przygotuj się do warsztatów oglądając wywiad z Piotrem Charą. Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło - czytaj artykuły: Jak zrobiłem to zdjęcie – Piotr Chara, czyli wiosenny dzień z życia fotografa przyrody oraz Jesienny dzień z życia fotografa przyrody. Dowiedz się, co fotograf przyrody robi na wakacjach: „Urlopowy” dzień z życia fotografa przyrody.
Program
zajęć
Trzy sesje fotograficzne
Głównym obiektem fotograficznym są wielkiej urody spektakle (tańce, karmienia zalotne, akty miłosne) rybitw rzecznych, białoczelnych, sieweczek, ostrygojadów i śmieszek. Pomiędzy sesjami jest czas na zajęcia teoretyczne, obróbkę zdjęć, „rozmowy przy kawie” tudzież odpoczynek :)
Dzień pierwszy
do 16:00 – Przyjazd
16:00-19:30
- Wprowadzenie teoretyczne do zajęć.
- Przegląd sprzętu, podział magazynku, konsultacje techniczne.
- Wizyta w terenie, poznanie miejsc, warunków i technik fotografowania. Uczestnicy wcześniej zaznajomieni z charakterem zajęć mogą obdyć swą pierwszą sesję fotograficzną, wybraną przez siebie metodą (jedną z trzech dostępnych).
Dzień drugi
5:30-08:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
9:00-09:30 – Śniadanie
10:30-14:00 – Sjesta
14:00-15:30 – Wykłady „przy kawie” obejmujące zagadnienia:
- definicja, zakres oraz istota fotografii zwanej „przyrodniczą”,
- prawo i etyka fotografa przyrody,
- metody poszukiwań motywu, pomocny sprzęt,
- metody fotografii w zależności od siedlisk i wybranego motywu.
- pływanie, podchody, karmnik itp.,
- dobór sprzętu fotograficznego, możliwości i ich wpływ na ostateczny kształt fotografii (w tym fotografowanie obiektywem szerokokątnym),
- sztuka komponowania obrazu (głębia ostrości, kojarzenie barw, kompozycja, perspektywa) na przykładowych fotografiach wraz z omówieniem technicznych stron ich wykonania (metoda, warunki, sprzęt).
15:30-16:00 – Obiadokolacja
17:00-19:00 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
Dzień trzeci
5:30-09:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
8:30-09:00 – Śniadanie
9:30-10:00 – Wręczenie dyplomów, wyjazd uczestników
Przedłużenie zajęć
Istnieje możliwość wydłużenia czasu zajęć o jeden dzień (z wyłączeniem niedzieli). Ponadto, w przypadku osób doświadczonych w fotografowaniu dzikich zwierząt prowadzący może - na życzenie - zindywidualizować charakter zajęć.
Kadry marzeń - sfotografowane na warsztatach sceny śnią się wielu z nas!
To było spotkanie tajemniczego i niedosłownego piękna natury z wrażliwą nutą ludzkiej duszy. Natural Mystic…
Świadomość kontaktu z potęgą natury jest przejmująca. To spotkanie z Niagarą na co dzień, w dodatku zawsze w nowym, oryginalnym wydaniu.
Pan Piotr jest Niepowtarzalny nawet w swojej osobie. Podnosi poprzeczkę, ale i tak będzie więcej chętnych niż może przyjąć... "będzie się działo"...
Wspomnienia
Podziękowania
od Piotra Chary!
Moi Mili, pragnę Wam wszystkim podziękować jak tylko umiem za wspólne świętowanie jednego z najpiękniejszych misteriów świata przyrody.
Co zawiera cena
Szkolenie w wymiarze
zgodnie z programem
Całodzienne wyżywienie
zgodnie z programem
Możliwość bezpłatnego testowania sprzętu Nikona
Dyplom potwierdzający
ukończenie warsztatów
Cena nie zawiera
Dojazdu, noclegów