Fotografia portretowa to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych dziedzin fotografii. To pretekst do spotkań z ciekawymi ludźmi i ich historiami, bliski z nimi kontakt oraz nieustanna praca wyobraźni w kreowaniu czyjegoś wizerunku, patrzeniu i pokazywaniu innych.
Fotografia portretowa
„To, co możesz zobaczyć w moich portretach, to że nie bałam się zakochać w tych osobach” – mówi Annie Leibovitz, mistrzyni portretu. Jej słowa są mi bliskie. Interesuje mnie intymny, osobisty portret pokazujący emocje fotografowanej osoby, jej świat, wyjątkowość. „To coś”, co powoduje, że można się w tej osobie umownie zakochać.
Na moich warsztatach nauczymy się swobodnie pracować z modelem, wykorzystywać tło, wnętrze i różne rodzaje światła, by uzyskać określony efekt. Dowiemy się, jakich błędów nie popełniać, by portretowani zawsze dobrze wychodzili na zdjęciach. Nauczymy się, jakich patentów używają profesjonaliści, by zrobić dobry, ale też atrakcyjny portret. Wspólnie przekonamy się, że do uzyskania niesamowitych efektów często wystarczają minimalne środki. Podczas zajęć nauczymy się inspirować najlepszymi i czerpać od nich. Zapoznamy się z pracami mistrzów, przyjrzymy się różnym rodzajom portretu.
Warsztaty fotografii portretowej
Skierowane są do amatorów fotografii, którzy:
- lubią ludzi, są ich ciekawi,
- pragną wykonywać portrety swoim bliskim, znajomym, a z czasem realizować coraz śmielsze wizje z modelami.
Dla osób, które:
- opanowały już obsługę aparatu, a teraz...
- pragną nauczyć się pracy z modelem i wykorzystywania różnych źródeł światła, przestrzeni, tła.
Uczestnicy zdobędą wiedzę, dzięki której po warsztatach będą mogli przystąpić do swobodnego realizowania własnych sesji. Jedynym ograniczeniem pozostanie wyobraźnia... choć nad tym też solidnie popracujemy.
Program
zajęć
Portret - teoria 9:00–17:00
Trochę historii – mistrzowie dawni i obecni, jakie są rodzaje portretu? Portret – czemu to służy, jaką spełnia funkcję, jakie są obecne trendy, jakie jest nasze zadanie? Dobry portret – czyli jaki? Jak się przygotować – jak zaplanować sesję? Scenariusz, logistyka. Jak pracować w trudnych warunkach – co zrobić, kiedy mamy nieatrakcyjne wnętrze, słabe światło, nieśmiałego modela?
Portret
w praktyce
Sprzęt – jakie obiektywy? Jakie lampy? Jakie modyfikatory światła? Światło – kiedy światło zastane, a kiedy lampa? Jak mieszać światło? Fotografowanie – jak współpracować z modelem? Jak stworzyć odpowiedni klimat? Jakie ujęcia sprawdzą się najlepiej? Jakie tło wykorzystać? Podczas zajęć pozują dla nas modelki/modele oraz pracujemy w pomieszczeniu z oświetleniem studyjnym.
Dlaczego warto?
- Warsztaty o dużej intensywności pracy, na których przez ponad połowę zajęć: wykładowca pokazuje różne rozwiązania i wspomaga pracę z modelami, a asystent wspiera technicznie, pomaga w obsłudze i ustawieniach sprzętu foto i oświetlenia.
- Warsztaty o dużym komforcie pracy i zadowoleniu uczestników - dzięki podziałowi na grupy na 1 modela przypada od 3 do 6 uczestników.
- Dowiesz się, jak pracować z modelem.
- Nauczysz się budować klimat sesji, stworzyć odpowiedni nastrój.
- Poznasz i przećwiczysz działanie różnych źródeł światła (zastane i studyjne) w różnych przestrzeniach.
- Nauczysz się prostymi środkami robić piękne, interesujące i pełne ekspresji portrety.
- Pobudzisz swoją wyobraźnię.
Podobała mi się bardzo atmosfera na planie, kreatywność, stylizacja, bardzo dobre szkolenie, dobra zwięzła cześć merytoryczna.
Wspomnienia
Portret Fotograficzny
– jak było?!
Za nami kolejne edycje warsztatów fotografii portretowej, podczas których koncentrowaliśmy się głównie na wykonywaniu portretów w studio. Na zajęciach doświadczyć można było jak zawsze, nie tylko procesu tworzenia obrazu, ale także atmosfery sprzyjającej kreatywnemu rozwojowi.
Co zawiera cena
Szkolenie w wymiarze 8 godzin
Dyplom potwierdzający
ukończenie warsztatów
Cena nie zawiera
Dojazdu, noclegu, wyżywienia
i płatnych parkingów.