Wprowadzenie i cel
Pierwsza część obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Druga część obejmuje około dwu-trzygodzinną sesję od świtu do wschodu słońca. Formą fotografowania jest zasiadka w pozycji siedzącej na niskim krzesełku, podłożu lub w pozycji leżącej. Przed sesją Uczestnik pokonuje pieszo dystans około 300 metrów. Marsz odbywa się na godzinę przed świtem. Grupa przechodzi w przygotowanych tunelach w roślinności.
Ostatnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów pokonywanych jest „na czworakach”. Zabieg ten pozwala na bezpieczne dotarcie na odległość kilkudziesięciu metrów do wielkich koncentracji żurawi. Ich poranny wylot to niebywała uczta tak dla przyrodnika jak i każdej wrażliwej duszy.
Dla kogo?
Osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką.
Na zajęcia należy ze sobą przywieźć
Odzież przeciwdeszczową (komplet), spodniobuty, odzież dobrze izolującą termicznie, ocieplane kalosze, niskie krzesełko składane (!), niewielką karimatę/poduszkę pod tyłek (gdyby wskazane było siedzenie na podłożu zamiast na krzesełku), latarkę czołówkę. Prowadzący dysponuje powyższymi pomocami lecz w ograniczonej ilości. Dodatkowo warto zabrać: lornetkę, termos.
Program
zajęć
Dzień pierwszy
Do 18:00 – Przyjazd.
18:00–18:30 – Obiadokolacja.
19:00–20:30 – Wprowadzenie teoretyczne w tematykę zajęć.
- Przegląd sprzętu, podział magazynku, konsultacje techniczne.
Dzień drugi
4:30 – 8:30 – Sesja fotograficzna ze specjalnie przygotowanych miejsc skąd możliwe będzie obserwacja/fotografowanie wylotu setek żurawi i tysięcy gęsi.
9:00 – 9:30 – Śniadanie.
10:00 – 14:00 – Sjesta.
14:00 – 14:30 – Obiad.
13:30 – 17:00 – Trzy opcje spędzenia czasu do wyboru (większością głosów):
1. wykłady teoretyczne (najrzadziej wybierana opcja),
2. praca fizyczna w terenie na rzecz ochrony przyrody (budowa i rozlokowanie platform lęgowych, usypywanie wysp, grodzenie lęgowisk itp., najczęściej wybierana opcja)
3. spływ kajakowy pobliską rzeką Myślą lub pływanie kajakami po mokradłach (najczęściej wybierana opcja gdy brak zajęć w opcji nr. 2, ta opcja jest dodatkowo płatna 50 zł./osobę w pobliskiej wypożyczalni kajaków) lub fotografowanie jesiennego pejzażu leśnego w rezerwacie „Długogóry” (opcja bez dodatkowych opłat).
18:30 – Kolacja
Dzień trzeci
4:30 – 8:30 – Sesja fotograficzna ze specjalnie przygotowanych miejsc skąd możliwe będzie obserwacja/fotografowanie wylotu setek żurawi i tysięcy gęsi.
8:30 – 9:00 – Śniadanie
9.30 – Wręczenie dyplomów, pożegnanie Uczestników.
Przygotuj się do zajęć
Przygotuj się do warsztatów oglądając video wywiad z Piotrem Charą. Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło - czytaj artykuł: Jesienny dzień z życia fotografa przyrody. Dowiedz się, co fotograf przyrody robi na wakacjach: odkrywanie mikroświatów.
Świadomość kontaktu z potęgą natury jest przejmująca. To spotkanie z Niagarą na co dzień, w dodatku zawsze w nowym, oryginalnym wydaniu.
…przed uczestnikami rozpościerał się zarówno przyrodniczy, jak i fotograficzny raj. Żurawiowe eldorado…
Wszystkimi zmysłami: „Rzeźnia" u Chary
Pan Piotr jest Niepowtarzalny nawet w swojej osobie. Podnosi poprzeczkę, ale i tak będzie więcej chętnych niż może przyjąć... "będzie się działo"...
Wspomnienia
Podziękowania
od Piotra Chary!
Moi Mili, pragnę Wam wszystkim podziękować jak tylko umiem za wspólne świętowanie jednego z najpiękniejszych misteriów świata przyrody. Osobne podziękowania za Waszą wrażliwość na los naszego źródła zachwytu – przyrody. Podczas tych trzech edycji stworzyliśmy razem coś wielkiego. Mając do wyboru popołudniowe fotografowanie lub „zapieprz przy łopacie” w czynie społecznym bezwzględnie wszyscy, na każdej edycji, wybrali to drugie!
Co zawiera cena
Szkolenie w wymiarze
zgodnie z programem
Całodzienne wyżywienie
Możliwość bezpłatnego testowania sprzętu Nikona
Dyplom potwierdzający
ukończenie warsztatów
Cena nie zawiera
Dojazdu