Nie od dzisiaj wiadomo, że książki są kopalnią wiedzy, także tej fotograficznej. Na warsztatach z historii fotografii słuchacze (jednocześnie czytelnicy) mieli okazję zapoznać się z kilkoma publikacjami na ten temat.
Mieli również przyjemność przyjrzeć się aparatowi wielkoformatowemu, czyli konstrukcji dominującej w „dawnych fotograficznych czasach”. 🙂
Matówka aparatu to coś z czym do czynienia ma każdy fotografujący lustrzanką. Sęk w tym, że nie bezpośrednio, bo ostatnim Nikonem z dostępem do owej był model F5, który przeszedł już do historii. Dzisiaj dostępu broni niedemontowalny pryzmat pentagonalny. A ile osób miało w dzisiejszych, cyfrowych czasach dostęp do matówki w rozmiarze 4×5 cali (nie wspominając o formacie 8×10 cali)?
Jeszcze mniej miało przyjemność naświetlić zdjęcie bezpośrednio na papierze fotograficznym! Czułość takiego papieru to około 6 ISO, a czas jaki był potrzebny na naświetlenie tej klatki to trzy godziny! Daje to ogólny pogląd na to jak cierpliwy musiał być model na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to czasy naświetlania wynosiły od kilki i kilkudziesięciu minut!
Tu prezentujemy efekt w postaci negatywu i pozytywu:
Inną „pierwotną” techniką jest luksografia, czyli naświetlanie przedmiotów spoczywających bezpośrednio na papierze fotograficznym.
I pozytyw:
Luksografia była wykorzystywana przez wielu artystów, między innymi przez Man Ray’a (rayogramy). O Man Ray’u i jemu współczesnych opowiedział nam nasz profesor Leszek Szurkowski!
Wykładowca dokładnie nakreślił słuchaczom „oś czasu” początków fotografii. Kto był pierwszy? Niepce, Daguerre czy Talbot? Nie zdradzę odpowiedzi, tylko zaproszę na kolejną edycję!
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i zapraszamy na kursy i warsztaty znajdujące się w ofercie Akademii Nikona!
Ten kurs to spotkanie z bardzo ciekawym człowiekiem o niewątpliwie dużej wiedzy i bogatym doświadczeniu. Wiele się nauczyłem nie tylko z historii fotografii.
To czego mi zabrakło to realizacji konkretnego programu szkolenia. Ja wiem, że przekazanie historii fotografii w jeden dzień jest praktycznie nie możliwe. Ale po szkoleniu mam odczucie pewnej przypadkowości wyboru przekazanej wiedzy.